DNS tähistab domeeninimede süsteemi (Domain Name System). See on internetisüsteem, mis vastutab domeeninimede teisendamise e-posti aadressideks, IP-aadressideks ja vastupidi.
Kui kasutaja sisestab veebibrauserisse domeeninime, nagu näiteks "raha.ee", saadab brauser päringu DNS-serverisse. DNS-server otsib vastuseks vastava domeeninimega seotud IP-aadressi. Seejärel tagastatakse IP-aadress brauserile ning seejärel saab brauser teha päringu veebiserverisse, kasutades saadud IP-aadressi. Selle tulemusena kuvatakse kasutajale veebisaidi sisu.
DNS-i on vaja, sest inimesed on paremad domeeninimede meelde jätmises kui numbrilistes IP-aadressides. Domeeninimed muudavad veebiaadresside kasutamise lihtsamaks ja intuitiivsemaks.
DNS koosneb hierarhilisest struktuurist, kus domeeninimed on jagatud domeenideks, alamdomeenideks ja alamalamdomeenideks. Iga domeen on seotud konkreetse IP-aadressiga.
Lisaks domeeninimede teisendamisele IP-aadressideks võib DNS tegeleda ka muude ülesannetega, näiteks e-posti serverite leidmine (MX-sissekannete puhul), domeeninime juhtimine, domeeniomanike identifitseerimine jne.
Kokkuvõttes on DNS oluline komponent interneti infrastruktuuris, mis võimaldab meil kasutada domeeninimesid ja leida vastavaid veebisaite või muud internetiteenuseid.