Eesti firmat asutades tuleb järgida mitmeid samme ja täita teatud nõudeid. Allpool on üldine juhend, mis aitab sul mõista protsessi ja vajalikke samme Eesti ettevõtte asutamiseks.
-
Äriplaani koostamine: Enne ettevõtte asutamist on oluline koostada äriplaan, mis sisaldab ülevaadet ettevõtte eesmärkidest, tegevusalast, sihtturust, finantsprognoose jne. Äriplaan aitab sul selgitada oma äriideed ja teha strateegilisi otsuseid.
-
Vali ettevõtte õiguslik vorm: Eestis on levinud ettevõtte õiguslikud vormid näiteks osaühing (OÜ) ja aktsiaselts (AS). Otsusta, milline vorm sobib sinu äriplaaniga kõige paremini. Osaühing on tavaliselt populaarsem, kuna see on lihtsam asutada ja omada ning sellel on vähem nõudeid.
-
Asutajate ja juhatuse liikmete määramine: Järgmine samm on määrata ettevõtte asutajad ja juhatuse liikmed. Osaühingus peab olema vähemalt üks osanik, aktsiaseltsis vähemalt üks aktsionär. Juhatuse liikmeid võib olla vähemalt üks, kuid soovi korral võib määrata rohkem.
-
Ettevõtte nimi: Vali ettevõttele nimi, mis ei ole juba hõivatud ega sarnane teiste ettevõtetega. Kontrolli Ettevõtjaportaal-ist(https://ettevotjaportaal.rik.ee/) nime kättesaadavust.
-
Asutamisdokumentide ettevalmistamine: Koosta asutamisdokumendid, mis sisaldavad põhikirja, asutamislepingut ja vajalikke avaldusi. Põhikiri määratleb ettevõtte eesmärgid, struktuuri, osanike või aktsionäride õigused ja kohustused jne.
-
Notariaalne tõestamine: Asutamisdokumendid tuleb esitada notarile, kes tõestab nende autentsuse. Notarile peab kaasa võtma kehtiva isikut tõendava dokumendi ja muud vajalikud dokumendid, mis võivad erineda olenevalt asutajate kodakondsusest.
-
Äriregistri taotlus: Pärast asutamisdokumentide notariaalset tõestamist tuleb esitada äriregistri taotlus Eesti Äriregistrile. Taotluse esitamisel pead tasuma ka riigilõivu vastavalt kehtestatud tasumäärale.
-
Ettevõtte registreerimine ja registrikoodi saamine: Kui äriregistri taotlus on heaks kiidetud ja riigilõiv on tasutud, registreerib Eesti Äriregister ettevõtte ning väljastab registrikoodi. See on sinu ettevõtte ametlik identifitseerimisnumber.
-
Maksevõimega seotud registritesse registreerimine: Sõltuvalt tegevusalast pead võib-olla registreerima ettevõtte maksu- ja käibemaksuregistris ning vajadusel ka muudes asjakohastes registrites.
-
Raamatupidamise korraldamine: Ettevõtte asutamisel pead tagama korraliku raamatupidamise, mis vastab Eesti seadustele ja standarditele. Võid palgata raamatupidaja või kasutada raamatupidamistarkvara teenust.
Need on üldised sammud, mida tuleb järgida Eesti firma asutamiseks. Soovitame konsulteerida ka Eesti äriõiguse spetsialistiga, et saada täpsemat ja asjakohast nõu vastavalt sinu konkreetsele olukorrale ja vajadustele.