DNS-server (Domain Name System server) on spetsiaalne arvuti või serverirakendus, mis vastutab domeeninimede teisendamise eest IP-aadressideks ja vastupidi. See vastuvõtab DNS-päringuid, töötleb neid ja annab vastuseid, mis sisaldavad domeeninimele vastavat IP-aadressi või muud seotud teavet.

DNS-serverid moodustavad hierarhilise süsteemi, mis koosneb mitmest tasemest. Kõige kõrgemal tasemel on root serverid, mis haldavad kõiki DNS-päringuid. Root serverid suunavad päringud edasi järgmisele tasemele, mida nimetatakse ülemiseks tasandiks, nagu näiteks riigi või piirkonna tasandi serverid. Ülemise tasandi serverid omakorda juhivad päringuid allapoole järgmiste tasemete serveritesse, mis vastutavad konkreetsete domeenide või alamdomeenide haldamise eest.

DNS-serverite peamine ülesanne on vastata DNS-päringutele, mida nad saavad erinevatelt süsteemidelt või teenustelt. Kui kasutaja sisestab veebibrauserisse domeeninime, saadab brauser DNS-päringu lähimasse DNS-serverisse. Seejärel suunatakse päring hierarhilise süsteemi kaudu kuni jõutakse serverini, mis omab vastava domeeninimega seotud IP-aadressi. Server saadab vastuse tagasi päringu algallikale, võimaldades seega kasutajal suhelda õige veebisaidiga.

DNS-serverid võivad olla nii avalikud kui ka eraviisilised. Avalikud DNS-serverid on kättesaadavad kõigile Interneti kasutajatele ja neid pakuvad tavaliselt Interneti-teenuse pakkujad või muud asutused. Eraviisilised DNS-serverid on ettevõtete, organisatsioonide või koduvõrkude sisesed serverid, mis haldavad nende enda domeeninimesid ja IP-aadresse.

DNS-serverid on oluline osa interneti infrastruktuurist, kuna need võimaldavad domeeninimede tõlkimist IP-aadressideks, tagades sujuva andmevahetuse ja internetiteenuste kättesaadavuse.

Kas see vastus oli kasulik? 0 Kasutajad peavad seda kasulikuks (0 Hääled)